• dania główne,  kulinaria,  regionalnie

    Fuczki z kuminem

    Za każdym razem gdy jedziemy w Bieszczady zamawiamy fuczki - placki z kiszonej kapusty. Niby nic takiego a po prostu poemat. Obojętne czy są same ze śmietaną czy z gulaszem to jest niebo w gębie. I co najważniejsze, robi się je o wiele szybciej niż tradycyjne placki ziemniaczane, nie ma tego całego skrobania i tarcia. Jadłam fuczki doprawiane tylko solą i pieprzem, w innej restauracji z cząbrem a w jeszcze innej z kminkiem. I te ostatnie najbardziej mi smakowały i takie zazwyczaj robię. Ostatnio zrobiłam z kuminem, nie to, że specjalnie oczywiście, jako mistrz chaosu po prostu pomyliłam kminek z kuminem... I to jest to! Są najlepsze, mimo, że mieszkańcy…

  • pierogi z bryndzą
    dania główne,  regionalnie

    Tymiankowe pierogi z bryndzą

    Ciasto tymiankowe: 300 g mąki pszennej szczypta soli 125 ml wrzącej wody 1 jajko 20 g masła kilka gałązek świeżego tymianku Farsz tymiankowy z bryndzą: 300 g ugotowanych ziemniaków (utłuczonych) 250 g bryndzy 1 cebula 150 g boczku wędzonego kilka gałązek tymianku sól i pieprz Przygotowujemy tymiankowe ciasto na pierogi- mąkę przesiewamy do miski, dodajemy sól. Do zagotowanej wody wkładamy masło i mieszamy do roztopienia, następnie stopniowo wlewamy do mąki i mieszamy. Dodajemy jajko i drobno posiekany tymianek i ugniatamy żeby ciasto było gładkie. Ciasto zawijamy w folie aluminiową i odstawiamy na ok. 30 minut. W tym czasie przygotowujemy farsz- cebulę siekamy w drobną kostkę i podsmażamy z pokrojonym w…

  • dania główne,  z ogniska

    Sos z opieniek z białym winem i tymiankiem.

    Najlepszy sos z opieniek Opieńki lubię bo szybko się je zbiera. Wystarczy 15 minut i koszyk pełny. Z przebieraniem już tak prosto nie jest, ale te grzyby są warte zachodu. Dziś dam Wam przepis na prosty sos z białym winem i tymiankiem. Możecie z powodzeniem przygotować go w domu na kuchence lub tak jak ja na ognisku. Składniki: opieńki – same kapelusze 250 ml wina białego wytrawnego 250 ml bulionu warzywnego 3 gałązki tymianku 2 czerwone cebule masło do smażenia sól i pieprz do smaku Opieńki oczyszczamy i odkrywamy nóżki. w garnku zagotowujemy ok litr wody z łyżeczką soli. Na gotującą wodę wrzucamy opieńki i gotujemy ok 10 minut. Grzyby…

  • dania główne,  z ogniska

    Golonki pieczone nad ogniem i duszone w kapuście i piwie

    6 małych golonek 2 cebule kilo kapusty kiszonej kilka plastrów boczku 4 ząbki czosnku szklanka buliony warzywnego' pół litra jasnego piwa lubczyk sół pieprz suszona papryczka chili ziele angielskie liść laurowy Golonki układam na ruszcie nad mocnym ogniem lub smażę na patyku. Gdy skórka jest juz mocno przyrumieniona sciągam z ognia. Do żeliwnego garnka lub kociołka wkładam na dno pokrojone plastry boczku , na tym układam golonki , dodaje pokrojoną grubo cebulę i czosnek pokrojony w plasterki. Posypuję przyprawami utłuczonymi w moździerzu. Przykrywam kapustą kiszoną, dodaję świeżą gałazkę lubczyku. Całość zalewam bulionem i piwem. Stawiam na dużym ogniu i czekam azaż sie zagotuje. Po 10 minutach zakrywam garnek i duszę…

  • dania główne,  regionalnie

    Kapusta po góralsku

    Kapusta po góralsku to tradycyjny przepis kuchni podhalańskiej. Dawniej kuchnia góralska była oparta przede wszystkim na kapuście, ziemniakach i spyrce ( słoninie). Składniki: 1 kg kapusty kiszonej 1 kg ziemniaków wędzona słonina cebula kawałek boczku wędzonego kilka suszonych grzybków sól kminek Kiszoną kapustę gotujemy do miękkości ( do garnka z kapustą zawsze dodaję skórkę z boczku i słoniny) razem z suszonymi grzybami. Ziemniaki obieramy i gotujemy w małej ilości osolonej wody. NIE ODCEDZAMY ! Ziemniaki tłuczemy razem z wodą w której się gotowały. Na patelni podsmażamy pokrojoną w kosteczkę słoninę i boczek. Pod koniec smażenia dodajemy na patelnię pokrojoną cebulę. Utłuczone ziemniaki i boczek dodajemy do ugotowanej kapusty, solimy do…