• dania główne,  kulinaria,  regionalnie

    Fuczki z kuminem

    Za każdym razem gdy jedziemy w Bieszczady zamawiamy fuczki - placki z kiszonej kapusty. Niby nic takiego a po prostu poemat. Obojętne czy są same ze śmietaną czy z gulaszem to jest niebo w gębie. I co najważniejsze, robi się je o wiele szybciej niż tradycyjne placki ziemniaczane, nie ma tego całego skrobania i tarcia. Jadłam fuczki doprawiane tylko solą i pieprzem, w innej restauracji z cząbrem a w jeszcze innej z kminkiem. I te ostatnie najbardziej mi smakowały i takie zazwyczaj robię. Ostatnio zrobiłam z kuminem, nie to, że specjalnie oczywiście, jako mistrz chaosu po prostu pomyliłam kminek z kuminem... I to jest to! Są najlepsze, mimo, że mieszkańcy…

  • przystawki

    Paluchy z ciasta francuskiego z bryndzą i anchois

    Dziś mam dla Was przepis na szybką przekąskę z ciasta francuskiego i moim ulubionym serem – bryndzą. Mam to szczęście, że mieszkam w Zakopanem i 200 metrów od domu mam prawdziwą bacówkę z pysznymi serami owczymi. Ale bryndza jest również dostępna w sklepach. Możecie kupić bryndzę np. podkarpacką  z Mlekowity, która kupuję, gdy kończy się wypas owiec i nie mam dostępu do sera z bacówki. Składniki: 2 płaty gotowego ciasta francuskiego 0k 100 g bryndzy kilka filecików anchois jajko kminek gałązka świeżej kolendry Piekarnik nagrzej do 200 stopni. Fileciki anchois posiekaj i połącz z pokruszoną bryndzą.Widelcem połącz oba składniki tak aby powstała pasta.  Na dużej desce połóż jeden płat ciasta i…

  • przetwory

    Brusznica z gruszką do mięs

    Jeżeli mam wybierać między konfitura z żurawiny i brusznicy to absolutnie wole brusznicę. Jest rewelacyjna jako dodatek do mięs czy oscypka z grilla. Składniki: 2 litry brusznicy 5 gruszek najlepiej twardych 0,5 kg cukru Brusznice przebieramy z liści i gałązek. 3/4 brusznicy wsypujemy do garnka z grubym dnem (ja używam  żeliwnej gęślarki) i zasypujemy cukrem.  Smażymy na małym ogniu ok półtorej godziny mieszając od czasu do czasu żeby się nie przypaliło. W tym czasie obieram gruszki i kroje na cząstki. Po tym czasie dodajemy resztę owoców brusznicy i cząstki gruszki – lubię gdy w konfiturze jest nie tylko mus owocowy nale też całe owoce. Smażymy jeszcze ok 15-20 minut. Gorąca…

  • pierogi z bryndzą
    dania główne,  regionalnie

    Tymiankowe pierogi z bryndzą

    Ciasto tymiankowe: 300 g mąki pszennej szczypta soli 125 ml wrzącej wody 1 jajko 20 g masła kilka gałązek świeżego tymianku Farsz tymiankowy z bryndzą: 300 g ugotowanych ziemniaków (utłuczonych) 250 g bryndzy 1 cebula 150 g boczku wędzonego kilka gałązek tymianku sól i pieprz Przygotowujemy tymiankowe ciasto na pierogi- mąkę przesiewamy do miski, dodajemy sól. Do zagotowanej wody wkładamy masło i mieszamy do roztopienia, następnie stopniowo wlewamy do mąki i mieszamy. Dodajemy jajko i drobno posiekany tymianek i ugniatamy żeby ciasto było gładkie. Ciasto zawijamy w folie aluminiową i odstawiamy na ok. 30 minut. W tym czasie przygotowujemy farsz- cebulę siekamy w drobną kostkę i podsmażamy z pokrojonym w…

  • dania główne,  z ogniska

    Sos z opieniek z białym winem i tymiankiem.

    Najlepszy sos z opieniek Opieńki lubię bo szybko się je zbiera. Wystarczy 15 minut i koszyk pełny. Z przebieraniem już tak prosto nie jest, ale te grzyby są warte zachodu. Dziś dam Wam przepis na prosty sos z białym winem i tymiankiem. Możecie z powodzeniem przygotować go w domu na kuchence lub tak jak ja na ognisku. Składniki: opieńki – same kapelusze 250 ml wina białego wytrawnego 250 ml bulionu warzywnego 3 gałązki tymianku 2 czerwone cebule masło do smażenia sól i pieprz do smaku Opieńki oczyszczamy i odkrywamy nóżki. w garnku zagotowujemy ok litr wody z łyżeczką soli. Na gotującą wodę wrzucamy opieńki i gotujemy ok 10 minut. Grzyby…

  • zupy

    Kremowa zupa ziemniaczana z serem Cheddar i boczkiem

    Przepis na ta zupę znalazłam kiedyś na jakimś brytyjskim blogu. Niby ziemniaczana a jednak zupełnie inna niż nasza polska. Gęsta i aromatyczna idealnie nadaje się na deszczowe lub zimowe dni. Przepis może przerażać ilością mąki i śmietanki a do tego jeszcze ser 🙂 Ale obiecuje Wam, że naprawdę warto zrobić ją zgodnie z przepisem. Składniki: 8 plasterków boczku 2 cebule 1/4 szklanki maki 1,5 litra bulionu 1/4 łyżeczki suszonego tymianku 2 szklanki mleka 1/4 szklanki słodkiej śmietanki pół szklanki sera Cheddar zielona cebulka Na patelni podsmażamy drobno pokrojony boczek. gdy już nam się wytopi, ściągamy z patelni boczek i na pozostałym tłuszczu podsmażamy cebulkę z tymiankiem. Gdy cebula nam już…

  • regionalnie,  zupy

    Biełucha, zupa na kwaśnym mleku

    Lata temu często jadłam zupę Biełuche gdy wracałam z Krakowa do domu. Serwowano ją w jednej karczmie na Zakopiance. Bardzo długo szukałam na nią przepisu bo oczywiście w karczmie nie chcieli go zdradzić. Były to czasy przed internetem więc nie było tak prosto dowiedzieć się o jakiś przepis. W końcu znalazłam go w jakimś dodatku do gazety, już nie pamiętam w którym. Według gazety był to przepis Jana Kościuszki. Zapisałam go wtedy dokładnie tak jak brzmiał w gazecie: Składniki: marchewka, seler, pietruszka boczek wędzony pęczek koperku kwaśne mleko śmietana mąka ziemniaki gotowane Boku świńskiego dobrze zwędzonego do garnka włożyć i do połowy zsiadłym mlekiem zalać, a do tego wody czystej…

  • dania główne,  z ogniska

    Golonki pieczone nad ogniem i duszone w kapuście i piwie

    6 małych golonek 2 cebule kilo kapusty kiszonej kilka plastrów boczku 4 ząbki czosnku szklanka buliony warzywnego' pół litra jasnego piwa lubczyk sół pieprz suszona papryczka chili ziele angielskie liść laurowy Golonki układam na ruszcie nad mocnym ogniem lub smażę na patyku. Gdy skórka jest juz mocno przyrumieniona sciągam z ognia. Do żeliwnego garnka lub kociołka wkładam na dno pokrojone plastry boczku , na tym układam golonki , dodaje pokrojoną grubo cebulę i czosnek pokrojony w plasterki. Posypuję przyprawami utłuczonymi w moździerzu. Przykrywam kapustą kiszoną, dodaję świeżą gałazkę lubczyku. Całość zalewam bulionem i piwem. Stawiam na dużym ogniu i czekam azaż sie zagotuje. Po 10 minutach zakrywam garnek i duszę…

  • choć co,  fotografia

    REGIONALNIE

    Przepiękna Maryna i regionalna sesja. Już od dawna nie zajmuję się fotografią z takiego powodu, że cały sprzęt mi po prostu ukradli jednak mimo to czasem jakiś znajomy się uprze i nie ma zmiłuj muszę zrobić zdjęcia więc wyciągam resztkę magnackiej fortuny, czyli aparat, którym złodzieje nie byli zainteresowani i próbuję:)

  • dania główne,  regionalnie

    Kapusta po góralsku

    Kapusta po góralsku to tradycyjny przepis kuchni podhalańskiej. Dawniej kuchnia góralska była oparta przede wszystkim na kapuście, ziemniakach i spyrce ( słoninie). Składniki: 1 kg kapusty kiszonej 1 kg ziemniaków wędzona słonina cebula kawałek boczku wędzonego kilka suszonych grzybków sól kminek Kiszoną kapustę gotujemy do miękkości ( do garnka z kapustą zawsze dodaję skórkę z boczku i słoniny) razem z suszonymi grzybami. Ziemniaki obieramy i gotujemy w małej ilości osolonej wody. NIE ODCEDZAMY ! Ziemniaki tłuczemy razem z wodą w której się gotowały. Na patelni podsmażamy pokrojoną w kosteczkę słoninę i boczek. Pod koniec smażenia dodajemy na patelnię pokrojoną cebulę. Utłuczone ziemniaki i boczek dodajemy do ugotowanej kapusty, solimy do…