• dania główne,  kulinaria,  regionalnie

    Fuczki z kuminem

    Za każdym razem gdy jedziemy w Bieszczady zamawiamy fuczki - placki z kiszonej kapusty. Niby nic takiego a po prostu poemat. Obojętne czy są same ze śmietaną czy z gulaszem to jest niebo w gębie. I co najważniejsze, robi się je o wiele szybciej niż tradycyjne placki ziemniaczane, nie ma tego całego skrobania i tarcia. Jadłam fuczki doprawiane tylko solą i pieprzem, w innej restauracji z cząbrem a w jeszcze innej z kminkiem. I te ostatnie najbardziej mi smakowały i takie zazwyczaj robię. Ostatnio zrobiłam z kuminem, nie to, że specjalnie oczywiście, jako mistrz chaosu po prostu pomyliłam kminek z kuminem... I to jest to! Są najlepsze, mimo, że mieszkańcy…

  • pierogi z bryndzą
    dania główne,  regionalnie

    Tymiankowe pierogi z bryndzą

    Ciasto tymiankowe: 300 g mąki pszennej szczypta soli 125 ml wrzącej wody 1 jajko 20 g masła kilka gałązek świeżego tymianku Farsz tymiankowy z bryndzą: 300 g ugotowanych ziemniaków (utłuczonych) 250 g bryndzy 1 cebula 150 g boczku wędzonego kilka gałązek tymianku sól i pieprz Przygotowujemy tymiankowe ciasto na pierogi- mąkę przesiewamy do miski, dodajemy sól. Do zagotowanej wody wkładamy masło i mieszamy do roztopienia, następnie stopniowo wlewamy do mąki i mieszamy. Dodajemy jajko i drobno posiekany tymianek i ugniatamy żeby ciasto było gładkie. Ciasto zawijamy w folie aluminiową i odstawiamy na ok. 30 minut. W tym czasie przygotowujemy farsz- cebulę siekamy w drobną kostkę i podsmażamy z pokrojonym w…

  • regionalnie,  zupy

    Biełucha, zupa na kwaśnym mleku

    Lata temu często jadłam zupę Biełuche gdy wracałam z Krakowa do domu. Serwowano ją w jednej karczmie na Zakopiance. Bardzo długo szukałam na nią przepisu bo oczywiście w karczmie nie chcieli go zdradzić. Były to czasy przed internetem więc nie było tak prosto dowiedzieć się o jakiś przepis. W końcu znalazłam go w jakimś dodatku do gazety, już nie pamiętam w którym. Według gazety był to przepis Jana Kościuszki. Zapisałam go wtedy dokładnie tak jak brzmiał w gazecie: Składniki: marchewka, seler, pietruszka boczek wędzony pęczek koperku kwaśne mleko śmietana mąka ziemniaki gotowane Boku świńskiego dobrze zwędzonego do garnka włożyć i do połowy zsiadłym mlekiem zalać, a do tego wody czystej…

  • dania główne,  regionalnie

    Kapusta po góralsku

    Kapusta po góralsku to tradycyjny przepis kuchni podhalańskiej. Dawniej kuchnia góralska była oparta przede wszystkim na kapuście, ziemniakach i spyrce ( słoninie). Składniki: 1 kg kapusty kiszonej 1 kg ziemniaków wędzona słonina cebula kawałek boczku wędzonego kilka suszonych grzybków sól kminek Kiszoną kapustę gotujemy do miękkości ( do garnka z kapustą zawsze dodaję skórkę z boczku i słoniny) razem z suszonymi grzybami. Ziemniaki obieramy i gotujemy w małej ilości osolonej wody. NIE ODCEDZAMY ! Ziemniaki tłuczemy razem z wodą w której się gotowały. Na patelni podsmażamy pokrojoną w kosteczkę słoninę i boczek. Pod koniec smażenia dodajemy na patelnię pokrojoną cebulę. Utłuczone ziemniaki i boczek dodajemy do ugotowanej kapusty, solimy do…

  • regionalnie,  zupy

    GÓRALSKA KWAŚNICA

    Kiedyś na terenie Podhala kwaśnica to była woda spod kapusty kiszonej, na której gotowało się różne zupy. Dziś kwaśnicę możemy dostać w prawie każdej karczmie. Pokażę Wam mój ulubiony przepis na kwaśnicę, który nauczyła mnie moja babcia. SKŁADNIKI: 1 kg kiszonej kapusty1 kg wędzonych żeberek woda spod kapusty30 dkg wędzonego boczkukilka suszonych grzybów pół łyżeczki kminku – lub więcej jeżeli lubiciesól ziemniaki Kapustę zalewamy woda z kiszenia i dopełniamy zwykła wodą. Dodajemy pokrojone na kawałki żeberka wędzone i podsmażony boczek, pokrojony wcześniej w kosteczkę. Dodajemy kminek i sól do smaku oraz suszone grzyby. Ja zawsze dodaje jeszcze trochę podsmażonej słoniny – ale nie jest konieczna. Całość gotujemy ok 1,5 godziny. Podajemy…